Peregrynacja kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej A.D. 2012

Idea samej peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej sięga roku 1956 i wydarzeń związanych ze składanymi wówczas Jasnogórskimi Ślubami Narodów. Gdy 26 sierpnia 1956 roku obraz Matki Bożej niesiony był w procesji na Wałach Jasnej Góry zgromadzone tłumy wołały: "Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami!". Uroczystość rozpoczęcia nawiedzenia odbyła się w tym samym miejscu dokładnie rok później w obecności całego Episkopatu Polski i wielkiej rzeszy pielgrzymów. Nastąpił wówczas m.in. obrzęd "pocałunku" czyli zetknięcia kopii obrazu z cudownym oryginałem.

Do bierzgłowskiej parafii po raz pierwszy Obraz Jasnogórski przybył 31 sierpnia 1961 roku. Podczas peregrynacji księża wysłuchali ok. 800 spowiedników oraz udzielili ok. 1680 komunii świętych. Ponownie zawitał 8 listopada 1988 roku. Koncelebrowaną Mszę św. odprawił ks. bp sufragan Jan Szlaga w asyście księży pochodzących z Bierzgłowa, tj. ks. Józefa Lewandowskiego z Radzynia Chełmińskiego oraz ks. Cyryla Gulczyńskiego z Gdyni Cisowej. Uroczystą koncelebrowaną pasterkę maryjną odprawił o. Edmund Kowalkowski, redemptorysta i kuzyn ówczesnego proboszcza ks. Czesława Seroczyńskiego. Po raz trzeci bierzgłowskich parafian spotkało szczęście goszczenia Obrazu z wizerunkiem ukochanej Matki 26 września 2012 roku. Przybył z parafii św. Walentego w Łążynie. Powitanie nastąpiło przy krzyżu w Bierzgłowie. Stąd w procesji Obraz został zaniesiony (przez delegacje ojców, matek, młodzieży męskiej i żeńskiej oraz strażaków) do naszej świątyni. Przez 24 godziny zbliżyliśmy się do Maryi. Zbliżyły nas szepty modlitwy, łzy pomieszane z modlitwą, prośby zanoszone w sprawach trudnych, czasami beznadziejnych, zawierzenia, podziękowania za doznane łaski, wyrażana nadzieja, wyznawana wiara, poruszenia serca, przyrzeczenia i śluby. Zapamiętamy to Oblicze, te oczy, tę obecność.

Poniżej pragniemy zaprezentować fototekę tego jakże ważnego i pięknego wydarzenia. Została ona podzielona na kilka bloków tematycznych:

Po zaznaczeniu odpowiedniego bloku nastąpi przekierowanie do galerii. Zdjęcia tam umieszczone posiadają małe formaty, więc by móc je dokładniej obejrzeć należy na nie po prostu kliknąć.