Liturgiczna Służba Ołtarza

Kim jest ministrant?

Łaciński termin ministro, -are oznacza służyć, pomagać. Ministrant jest więc powołany do służby przy ołtarzu. Jego zadaniem jest dbanie o piękno liturgii. Jest on pomocnikiem kapłana podczas jej sprawowania. Ministrant niesie także znaki – wodę czy ogień, które poprzez swoją symbolikę wskazują na rzeczywistość duchową. Sam też powinien być znakiem dla wiernych uczestniczących w liturgii poprzez czynny w niej udział.

Liturgiczna Służba Ołtarza parafii Bierzgłowo

Służba liturgiczna w parafii Bierzgłowo liczy obecnie 23 ministrantów. Służba przy ołtarzu to nie tylko znajomość liturgii i jej przepisów. To także formacja duchowa i dojrzewanie do bycia prawdziwym chrześcijaninem.

Ministranci angażują się w życie parafii poprzez uczestnictwo w przygotowaniach do odpustu parafialnego czy festynu, wykonując np. prace porządkowe.

Ministranci z Bierzgłowa to również świetni piłkarze. Mogą pochwalić się sukcesami zarówno w rozgrywkach dekanalnych, diecezjalnych, jak i ogólnopolskich. Biorą w nich udział od 2002 roku:

1. 10 lutego 2007 roku zajęli I miejsce w Diecezjalnym Turnieju Piłki Nożnej Halowej w kategorii wiekowej 1991-1993;
  2. 1-2 maja 2007 roku zajęli X miejsce na II Mistrzostwach Polski Służby Liturgicznej w Pile, a trener Bogumił Walter otrzymał wyróżnienie dla najlepszego trenera Mistrzostw; występowali w składzie: Adrian Dziewa, Marcin Elsner, Tomasz Głębocki, Łukasz Iwicki, Szymon Jaworski, Karol Średniawia, Łukasz Walter, Maciej Walter, Mateusz Walter, Krzysztof Wikariak;
  3. Przepraszamy

4. 23 lutego 2008 roku zajęli I miejsce na II Mistrzostwach Diecezji Toruńskiej Ministrantów i Lektorów w Piłce Nożnej Halowej;
  5. 1-2 maja 2008 roku zajęli II miejsce (wicemistrzostwo) w III Mistrzostwach Polski Ministrantów i Lektorów w Piłce Nożnej Halowej w Łodzi; jak dotąd jest to największy ich sukces; występowali w składzie: Adrian Dziewa, Marcin Elsner, Tomasz Głębocki, Łukasz Iwicki, Szymon Jaworski, Kamil Malec, Łukasz Walter, Maciej Walter i Mateusz Walter;
  6. Przepraszamy

7. 20 września 2008 roku zajęli II miejsce w Diecezjalnym Mistrzostwach Ministrantów w Piłce Nożnej; był to ich debiut w najstarszej kategorii wiekowej (do 21 lat);
  8. 1-2 maja 2010 roku zajęli XVII miejsce na V Mistrzostwach Polski Ministrantów i Lektorów w Piłce Nożnej w Elblągu; pojechali na nie otrzymują dopiero 17 kwietnia tzw. „dziką kartę”; występowali w składzie: Andrzej Iwicki, Łukasz Iwicki, Szymon Jaworski, Łukasz Walter, Maciej Walter i Mateusz Walter (drużynę wzmocniło dwóch zawodników z parafii Biskupice: Łukasz Kowalski, Adam Mądraszewski).
  9. Przepraszamy

Wspólnota ministrancka gorąco zaprasza wszystkich chętnych chłopców (zwykle po przyjęciu I Komunii Św.) do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia starszej Grupy Liturgicznej składającej się z pełnoletnich osób, także tych, które kiedyś, w swojej młodości służyły przy ołtarzy lub nie mają takiego doświadczenia, ale pragną służyć. Posługa ministrancka jest niezwykłym przeżyciem, pozwalającym być bliżej Boga i w sposób szczególny doświadczyć Jego obecności.

Linki:

1. www.oltarz.pl/slownik/ - internetowy słownik terminów liturgicznych
  2. www.knc-torun.pl - serwis Diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Toruńskiej
  3. www.ministranci.pl - serwis czasopisma dla ministrantów „KnC”